Register

روز بيمه

تعيين سالروز براي يك رويداد، حادثه يا پديده تنها به‌منظور ياد آوري مجدد اين رخداد نيست، بلكه با هدف سپاسگزاري از تلاش‌هاي كساني است كه خالصانه زحمت كشيدند تا اين رويداد ايجاد و به‌عنوان اثري جاودانه در اذهان تداعي شود.

ضمن اينكه توجه سالانه آحاد جامعه به اين رويداد باعث تغيير نگرش جامعه نيز مي‌شود و يكي از اين واقعيت‌ها و رخدادها بيمه است.اگرچه اشكال ابتدايي اين صنعت در قالب همياري و تعاون به قرون پيش از ميلاد مسيح و به شكل امروزي به دهه هفدهم ميلادي در اروپا برمي‌گردد، ليكن اين صنعت با اثراتي نظير تامين امنيت رواني و جبران آثار مالي ناشي از وقوع حوادثي كه ممكن است به تغيير در سرنوشت اقوام و افراد بينجامد همراه بوده است. جدا از آثار رواني، اثرات بيمه بر رشد و توسعه و ايجاد جرات، شهامت، شتاب و تحرك بيشتر در چرخ‌هاي اقتصادي و اجتماعي غيرقابل اجتناب است.اشاعه و توسعه بيمه در همه جاي دنيا وابسته به وجود خطر است و از ديرباز انسان چه به‌صورت فردي يا جمعي در معرض مخاطراتي بوده است كه آسيب‌هاي جدي به مال و جان و وضعيت معيشتي وي وارد مي‌كند.در كشور ما ايران ورود صنعت بيمه با اعطاي امتياز انحصاري اين فعاليت به شخصي روسي بنام لازارپولياكف در 23 آذرماه 1269 هجري شمسي مصادف بوده است، ليكن از آنجايي كه وي در عرض 3 سال از مدت قرارداد هيچ اقدامي براي تاسيس شركت بيمه نمي‌نمايد امتياز وي سلب مي‌گردد. در ابتداي قرن چهاردهم هجري شمسي با توجه به بكر بودن بازار بيمه در ايران، شركت‌هاي بيمه خارجي اقدام به تاسيس دفاتر و نمايندگي‌هاي خود مي‌نمايند و از اين تاريخ كليه عمليات بيمه در ايران توسط شركت‌ها و نمايندگي‌هاي خارجي انجام مي‌شود.رشد فزاينده اين صنعت، سودآوري و تاثيرات شگرف اين صنعت بر جامعه ايراني باعث گرديد تني چند از هموطنان فكر ايجاد يك شركت بيمه ايراني را با وزير دارايي وقت مطرح نمودند كه با تصويب دولت و مجلس اولين شركت بيمه ايراني در تاريخ 16/6/1314 با شماره 460 در دايره ثبت شركت‌ها و علائم تجاري و اختراعات طهران با نام شركت سهامي بيمه ايران به ثبت رسيد.اين شركت دو ماه بعد يعني در تاريخ 15/8/1314 شروع به فعاليت كرد و علت اين فاصله تلاش براي تامين پوشش‌هاي بيمه اتكايي بود. در واقع پانزدهم آبان‌ماه سال هزاروسيصدوچهارده به‌عنوان اولين روز فعاليت بيمه‌گري اولين شركت بيمه ايراني روز بيمه نام گرفت. آرم اين شركت كه تركيبي از طلوع خورشيد و تشعشع انوار آن از فراز قله دماوند است حكايت از آغازي اميد بخش و تاثيرگذار در سراسر كشور و نشان‌دهنده نويدي نو و حياتي دوباره در اقتصاد كشور است. 30 سال بعد از اين تاريخ بحثي از نام‌گذاري روزي در سال به نام روز بيمه به‌طور رسمي مطرح نبوده، ولي در سال 1347 از طرف دولت «روز 15 آبان به‌عنوان روز بيمه به رسميت شناخته شد و در اين زمينه پيام‌هايي از طرف مسوولين كشور صادر شد و به‌همين مناسب با حضور وزير دارايي و تعدادي از شخصيت‌هاي سياسي و اقتصادي ارشد كشور مراسمي در هتل هيلتون (استقلال فعلي) برگزار شد و همزمان در سراسر كشور نيز اين روز پاس داشته شد. اين نكوداشت سال‌هاي بعد از آن هم تكرار شده است. پس از تصويب قانون اداره امور شركت‌هاي بيمه در تاريخ 13/9/1367 توسط بيمه مركزي ايران به‌عنوان بازوي نظارتي دولت در صنعت بيمه، تاريخ 13/9/1367 به‌عنوان روز بيمه تعيين و از آن سال به بعد در چنين روزي سميناري از طرف آن سازمان هرساله با حضور همه شركت‌هاي بيمه ترتيب مي‌يابد.

 

اگرچه تصويب قانون اداره شركت‌هاي بيمه تحولي در ارتباط با نحوه اداره آنها است، ولي شروع فعاليت شركت سهامي بيمه ايران، بزرگترين شركت بيمه ايراني و رهبر صنعت بيمه كشور در 15 آبان 1314، رويدادي مهم‌تر و بزرگ‌تر در صنعت بيمه وجود ندارد اين شركت توانسته است زمام امور بيمه‌اي كشور را از دست شركت‌هاي بيمه خارجي گرفته و بيش از 30 سال به‌عنوان بازوي نظارتي دولت در صنعت بيمه كشور در سال‌هاي قبل از تاسيس بيمه مركزي ايران باشد و در زمينه توسعه كشور همواره پيشرو و تاثيرگذار بوده و با ارائه پوشش‌هاي مختلف بيمه‌اي در رشته‌هاي درمان، عمر، مسووليت، باربري، آتش‌سوزي و... توانسته است حجم انبوهي از افراد و سرمايه‌هاي كشور را بيمه نموده و غالب صنايع بزرگ كشور همچون صنايع گاز و نفت و پروژه‌هاي بزرگ عمراني كشور، تحت پوشش اين شركت بوده و هستند. اين شركت همراه با سياست‌هاي كشور تابه امروز گام برداشته و پشتوانه محكمي براي اعتلاي كشور است؛ به‌طوري كه سازمان‌هاي بزرگي چون شركت سهامي بيمه مركزي ايران، سازمان خدمات درماني و سازمان تامين اجتماعي از پيرامون آن به‌وجود آمده است، بنابراين مناسبتي براي بزرگداشت بيمه، مهم‌تر و فرخنده‌تر از سالروز فعاليت نخستين شركت بيمه ايراني در كشور وجود نداشته و ندارد.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 27 آذر 1389 ، 13:01