Register
خبرها
«بيمه عمر» به سبك ايراني. (دنياي اقتصاد) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه ، 15 بهمن 1388 ، 20:48

«بيمه عمر» به سبك ايراني. (دنياي اقتصاد) نتايج يك تحقيق ميداني نشان مي‌دهد 55 درصد مردم به خاطرنبود برنامه فرهنگ‌سازي، از خدمات صنعت بيمه به ويژه بيمه‌هاي عمر استقبال نمي‌كنند و75 درصد مردم نقش رسانه‌ها را در فرهنگ‌سازي بيمه بيش از ساير نهادهاي آموزشي نظير آموزش و پرورش و شركت‌هاي بيمه مي‌دانند.آمارهاي «بيمه مركزي ايران» نشان مي‌هد: «بازار بالقوه بيمه عمر در ايران يك بازار 49 ميليون نفري است كه از اين ميان، فقط 4/1 ميليون نفر اين محصول بيمه‌اي را خريداري كرده‌اند»؛ يعني از هر 50 نفر حدودا فقط يك نفر بيمه عمر دارد. اما نتايج تحقيق مورد اشاره كه از سوي نگارنده انجام شده است، نشان مي‌دهد بيش از 27 درصد مردم به خاطر نارضايتي از بيمه‌ها و 17 درصد به خاطر قصور شركت‌هاي بيمه در معرفي بهنگام آن، بيمه عمر نمي‌خرند. افزون بر اين، داده‌هاي اين نظرسنجي بيان مي‌كند كه بي‌توجهي ناشي از ضعف فرهنگ بيمه در مردم، موجب چيرگي مراكز خريد و بانك‌ها بر شركت‌هاي بيمه در عرصه رقابت جذب يارانه‌هاي نقدي و وجوه سرگردان دردست مردم خواهد شد.اين جامعه آماري در پاسخ به اين پرسش كه «با يارانه نقدي كه از دولت مي‌گيريد، چه كار مي‌كنيد؟» 62 درصد گزينه خريد اجناس، 35 درصد گزينه پس‌انداز و تنها 5/2 درصد گزينه خريد بيمه عمر را انتخاب كردند. اينكه چرا مردم تمايلي به خريد بيمه عمر ندارند، موضوع ابراز نظر رييس كل بيمه مركزي در اين باره است.دكتر «جواد فرشباف ماهريان» رييس كل بيمه مركزي ايران مي‌گويد: «بر اساس ارزيابي‌هاي انجام شده؛ تاثير اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بر صنعت بيمه، در كوتاه‌مدت تقريبا در حد صفر است، اما در بلند مدت با توجه به عواملي همچون شفافيت منابع مالي، به‌طور قطع به سود اين صنعت خواهد بود.»اما يك كارشناس ديگر از زاويه متفاوت به موضوع مي‌نگرد. «حسين كريم خان زند» مديرعامل شركت بيمه پارسيان خواستار انعطاف بيشتر درنحوه عرضه بيمه‌هاي عمر و تشكيل سرمايه شده و مي‌گويد: «سرمايه‌گذاري شركت‌هاي بيمه در امر بيمه‌هاي زندگي، بايد بر اصول سرمايه‌گذاري بلندمدت استوار باشد.»

بيمه عمر يا حساب بانكي

هرچند كه بانك‌ها با ارائه طرح‌هاي تشويقي براي جذب سپرده‌هاي مردم، رقيب جدي براي شركت‌هاي بيمه به شمار مي‌آيند، اما نظرسنجي مزبور نشان مي‌دهد كه 70 درصد مردم در مقايسه با بيمه‌نامه عمر و پس انداز ترجيح مي‌دهند حساب بانكي داشته باشند.اين درحالي است كه بيمه‌هاي عمرو پس‌انداز، مزاياي بيشتري نسبت به سپرده‌هاي بانكي دارند، اما 75 درصد افراد به اين پرسش كه «آيا مي‌توان حساب بانكي را جايگزين بيمه‌نامه عمر و پس‌انداز كرد؟» پاسخ مثبت داده و 80 درصد به پرسش «آيا مي‌خواهيد بيمه‌نامه عمر و پس انداز داشته باشيد؟» با گزينه «نيازي ندارم» به پاسخ داده‌اند.

«معصوم ضميري»، مديرعامل شركت «بيمه پاسارگاد» براي تشويق مردم و استقبال آنان از بيمه‌هاي عمر مي‌گويد: «انتخاب ريسك سرمايه‌‌گذاري بيمه‌هاي عمر بايد به عهده بيمه‌گذاران باشد. در دنياي امروز، شركت‌هاي بيمه عمر نظر بيمه‌گذاران را درانتخاب مسير سرمايه‌گذاري جويا مي‌شوند و بيمه‌نامه را بر حسب ضريب ريسك‌‌پذيري بيمه‌گذار، در حوزه‌هاي بازار سرمايه يا پول صادر مي‌كنند.»

«فتنه ريحانلو» مدير بيمه‌اي اشخاص «بيمه پارسيان» در رابطه با مقايسه بيمه‌هاي عمر با حساب‌هاي بانكي مي‌گويد: «كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي و به تبع آن نرخ سود سپرده‌گذاري، موجب خواهد شد تا مردم پول‌هاي خود را از بانك‌ها خارج كنند و اين زماني است كه بيمه‌ها بايد با عرضه بيمه‌نامه‌هاي مناسب اين اندوخته‌ها را جذب كنند و اجازه خروج منابع به سوي بازار زيرزميني را ندهند.»

اين كارشناس افزود: «بيمه‌نامه عمر و پس‌انداز، بيمه‌نامه‌اي براي استفاده خريدار نيست، بلكه هديه‌اي به اعضاي خانواده براي تامين نيازهاي آنان در سال‌هاي دور است، شايد با پس‌انداز ماهي ۷۰ هزار تومان نتوان سرمايه قابل‌توجهي را براي سال‌هاي آتي جمع‌آوري كرد؛ اما با خريد يك بيمه‌نامه عمر و پس‌انداز يا تشكيل سرمايه مي‌توان پوشش بيمه و سرمايه قابل‌قبولي را خريداري كرد.»

 

مزاياي بيمه‌هاي عمر

پوشش بيمه‌هاي حوادث، معافيت از ماليات، امكان ارتقاي سرمايه اوليه بيمه نامه و دريافت سرمايه چند برابري درصورت از كارافتادگي و فوت، استفاده از اعتبار بيمه‌نامه براي اخذ تسهيلات بانكي، پوشش رشد نرخ تورم سالانه و رفاه خانواده پس از مرگ يا نقص عضو سرپرست خانواده بخشي از مزاياي بيمه‌نامه عمر (پس‌انداز-سرمايه‌گذاري) است كه متاسفانه مردم يا از وجودشان اطلاعي ندارند يا نسبت به آن بي‌تفاوت هستند.براساس نظرسنجي فوق بيش از 70 درصد افراد از بيمه‌هاي درماني، 28درصد از بيمه‌هاي خودرو و دو درصد از بيمه عمر و پس‌انداز استفاده مي‌كنند؛ 80درصد از جامعه آماري، از مزاياي بيمه‌هاي عمر و پس‌انداز اطلاعي ندارند، 20 درصد داراي اطلاعات اندك هستند و ميزان «دارندگان اطلاعات زياد» هم درحد صفر است. «فريدون خليلي‌فرد»، معاون بيمه‌هاي عمر و سرمايه‌گذاري «بيمه كارآفرين»، بيمه‌نامه عمر و پس‌انداز را برنامه مالي يك خانواده مي‌داند و مي‌گويد: «سرپرست خانوار به خاطر جلوگيري از عواقب حوادث در زندگي، خود را تحت پوشش بيمه قرار مي‌دهد و براي رفاه حال خانواده‌اش در سال‌هايي كه او نيست يك سرمايه خريداري مي‌كند.» وي معتقد است: «وجود اين بيمه به نوعي پشتيبان خانواده است و در صورت بروز هرنوع اتفاق براي سرپرست خانواده و واگذاري تعهدات او براي آينده ساير افراد خانواده به شركت بيمه نشان مي‌دهد پس از مرگ مسووليت‌ها از بين نمي‌رود.»

كدام بخش جذاب است؟

بر اساس نتايج اين تحقيق، از ميان سه مزيت مهم بيمه عمر مطرح در پرسش «كدام يك از مزاياي بيمه‌هاي عمر و پس‌انداز با اهميت‌تر است؟» 80 درصد جنبه پس‌انداز و سرمايه‌گذاري، 5/12 درصد رفاه خانواده پس از مرگ سرپرست و 5/7 درصد پوشش حادثه و نقص عضو را با اهميت مي‌دانند.سهم اندك پوشش حادثه و نقص عضو در انتخاب مردم ريشه در فرهنگ ايرانيان دارد كه تصور مي‌كنيم حادثه براي ديگران است و چيزي ما را تهديد نمي‌كند.اما بي‌توجهي مردم نسبت به «رفاه خانواده پس از مرگ سرپرست» كه بيمه‌گران همواره طي ساليان سال از آن به عنوان نكته طلايي بيمه‌نامه‌هاي زندگي نام برده‌اند، نشانه چيست؟

آيا عدم انتخاب اين گزينه از نوعي گسستگي روابط خانوادگي حكايت دارد يا نشان‌دهنده رشد سهم مالكيت زنان از دارايي همسران است؟

آيا مي‌تواند نشانه افراط اعضاي خانواده در خريد، توجه خاص به پديده مد و بي‌برنامگي در استفاده از توانايي مالي سرپرست خانواده باشد؟

«رشيدي» مديركل دفتر آمار و اطلاعات جمعيت سازمان ثبت احوال كشور در اين خصوص مي‌گويد: «پديده طلاق در ايران طي سال‌هاي گذشته رشد قابل ملاحظه‌اي داشت و ميزان ثبت طلاق در ايران طي سال 88 در مقايسه با سال 87 داراي رشد 13درصدي بود.»اين درحالي است كه آمارهاي منتشره در خبرگزاري‌هاي معتبر نشان مي‌دهد: يك چهارم ازدواج‌ها در كشورمان به طلاق مي‌انجامد و به عبارتي از هر 100 ازدواج 25 مورد آن منجر به طلاق مي‌شود.

رقيب جدي بيمه‌هاي عمر

بسياري از كارشناسان و برخي از مسوولان ارشد صنعت بيمه، سازمان تأمين اجتماعي را جدي‌ترين رقيب بيمه‌هاي عمر مي‌دانند كه به صورت اجباري به بازار عرضه مي‌شود و دولت‌ها نيز از آن حمايت مي‌كنند.نتيجه اين تحقيق نشان داد، بيش از 67درصد جامعه آماري به پرسش «شما كدام يك از بيمه‌گران را بيشتر مي‌شناسيد؟» به سازمان تامين اجتماعي پاسخ مثبت دادند.«نوروز كهزادي» رييس كل سابق بيمه مركزي ايران در اين خصوص چندي پيش گفته بود: «ضريب نفوذ بيمه‌هاي بازرگاني به 5/1 درصد رسيده است اما، با لحاظ كل بازار بيمه كه شامل بيمه‌هاي بازرگاني و سازمان تامين اجتماعي و خدمات درماني و... مي‌شود ضريب نفوذ بيمه در كشور به 5/4 درصد افزايش مي‌يابد

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 27 آذر 1389 ، 13:28
 
امار معاملات 20 آذر سهام شركتهاي بيمه در بورس و فرابورس مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه ، 15 بهمن 1388 ، 20:48

امار معاملات 20 آذر سهام شركتهاي بيمه در بورس و فرابورس در معاملات امروز بازارهاي بورس اوراق بهادار و فرابورس ايران، سهام شركتهاي بيمه مورد داد و ستد قرار گرفت.به گزارش پايگاه اطلاع رساني صنعت بيمه، در بورس اوراق بهادار تهران، امروز 82 ميليون سهم به ارزش 273 ميليارد و 537 ميليون ريال معامله شد و شاخص كل با 89 واحد رشد به 18 هزار و 460 رسيد.امروز و در حالي كه همه سهام بيمه اي حاضر در بورس اوراق بهادار با رشدقيمت مواجه بودند،در نماد پارسيان يك ميليون و 541 هزار و 901 سهم به ارزش 6 ميليارد و 5 ميليون ريال داد و ستد شد. در نماد البرز 188هزار و 298 سهم به ارزش يك ميليارد و 281 ميليون ريال مبادله شد . در نماد دانا نيز 4 هزار و 194 سهم به ارزش 61 ميليون ريال مبادله گرديد و سرانجام در نماد آسيا 557 هزار و 511 سهم به ارزش 2 ميليارد و 521 ميليون ريال توسط سرمايه گذاران معامله شد.در پايان معاملات امروز ، قيمت پاياني 4522 ريال براي آسيا، 3894 ريال براي پارسيانف 6794 ريال براي البرز و 14403 ريال براي دانا ثبت شد.در بازار فرابورس ايران نيز 2 ميليون و 21 هزار و 788 سهم بيمه دي به ارزش 4 ميليارد و 44 ميليون ريال داد و ستد شد و قيمت پاياني 2000 ريال براي اين سهم ثبت شد.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 27 آذر 1389 ، 13:27
 
رئيس‌كل بيمه مركزي اعلام كرد: درخواست خارجي‌ها براي حضور در بازار بيمه ايران. (ايران) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه ، 15 بهمن 1388 ، 20:48

رئيس‌كل بيمه مركزي اعلام كرد: درخواست خارجي‌ها براي حضور در بازار بيمه ايران. (ايران) رئيس كل بيمه مركزي ايران با بيان اين‌كه قصد داريم تا با مشاركت خارجي‌ها، بازار بيمه‌اي كشور را توسعه داده و مسير آن را به سمت كشورهاي منطقه تغيير دهيم، از ايجاد يك بازار مشترك اتكايي توسط شركت‌هاي بيمه داخلي خبر داد. جواد فرشباف ماهريان با اشاره به درخواست‌هاي خارجيان براي ايجاد شعبه و نمايندگي در داخل كشور، گفت: قصد داريم تا با مشاركت خارجي ها، بازار بيمه‌اي كشور را توسعه داده و مسير آن را به سمت كشورهاي ديگر منطقه تغيير دهيم. وي تأكيد كرد: در حال حاضر در كشورهاي حاشيه خليج فارس و بازارهاي منطقه مانند هندوستان، بازار پذيرش و واگذاري بيمه‌اي را در اختيار داريم. رئيس كل بيمه مركزي ايران از برگزاري جلسات مشترك با كشور روسيه و بلاروس و علاقه‌مندي آنها براي پوشش‌هاي بيمه‌اي ايران خبر داد و گفت: قصد داريم از اين طريق بخشي از بازارهايي كه تاكنون با ما ارتباطي نداشته‌اند را جذب كنيم.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 27 آذر 1389 ، 13:28
 
بيمه مسئوليت دارندگان شناورهاي صيادي در مقابل كاركنان و اشخاص ثالث. (جهان اقتصاد) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه ، 15 بهمن 1388 ، 20:48

بيمه مسئوليت دارندگان شناورهاي صيادي در مقابل كاركنان و اشخاص ثالث. (جهان اقتصاد) شرايط عمومي بيمه مسئوليت دارندگان شناورهاي صيادي در مقابل كاركنان خود و اشخاص ثالث، در شوراي عالي بيمه تصويب شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني بازار هاي مالي به نقل از روابط عمومي بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران، شوراي عالي بيمه در اجراي يكي از مصوبات هيئت وزيران در زمينه آيين نامه اجرايي قانون حفظ و بهره برداري از منابع آبزي، در جلسه امروز خود شرايط عمومي « بيمه مسئوليت در مقابل كاركنان و اشخاص ثالث براي شناورهاي صيادي» را تصويب كرد. اين مصوبه كه پيش نويس آن در مديريت طرح و برنامه بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران، پس از دريافت نظر نمايندگان سازمان بنادر و دريانوردي، سازمان شيلات و شركت‌هاي بيمه، منطبق با اصول بيمه‌نامه‌هاي مسئوليت مدني و مقررات و تجربيات ديگر كشورها تهيه و در جلسات پيش به شوراي عالي بيمه ارائه شده بود به تصويب اين شورا رسيد، البته مصوبات مذكور پس از امضاي رئيس شوراي عالي بيمه و ابلاغ آن توسط بيمه مركزي قابل اجرا خواهد شد. براساس مصوبه جديد شوراي عالي بيمه، دارندگان (مالكان عين يا منافع) حدود 12 هزار شناور صيادي داراي مجوز كه در استان‌هاي خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، گلستان، مازندران و گيلان فعاليت دارند مي توانند با پرداخت "حق بيمه " مقرر به مؤسسه بيمه و دريافت بيمه نامه‌اي كه نام و مشخصات آنها در آن درج شده باشد، جبران خسارت‌هاي ناشي از مسئوليت مدني خود در برابر كاركنان و اشخاص ثالث را به بيمه‌گر كه شركت‌هاي بيمه هستند، محول مي‌كنند. جبران خسارت بدني، شامل ديه يا ارش ناشي از آن، همچنين جبران خسارت‌هاي مالي، شامل هزينه‌هاي تعمير، جايگزيني،‌آماده سازي، تجهيز، بازسازي تأسيسات و تجهيزات بندري و ساحلي،‌ رفع آلودگي اموال آسيب ديده اشخاص ثالث، هزينه ناشي از خارج سازي و انتقال لاشه شناور زيان ديده و هزينه‌هاي حقوقي متعارف در زمينه رفع يا كاهش مسئوليت بيمه گذار، از جمله مزاياي بيمه مسئوليت دارندگان شناورهاي صيادي است. شرايط عمومي بيمه مسئوليت دارندگان شناورهاي صيادي وظايف بيمه گذار و موارد استثنا شده از تعهدات بيمه‌گر را نيز مشخص كرده است.

آخرین بروز رسانی مطلب در شنبه ، 27 آذر 1389 ، 13:28
 


منوی جانبی

S5 Weather Module